گردشگری از مزیت‌های مهم اقتصادی هر کشوری است که معمولاً در سیاست استراتژیک و برنامه‌ریزی‌های بلند مدت اقتصادی نگاه ویژه‌ای به آن می‌شود و برنامه‌ریزان اقتصادی هر کشوری تلاش می‌کنند از گردش مالی چند صد هزار میلیارد دلاری صنعت توریسم و گردشگری، سهم بیشتری را به سبد  اقتصادی خود اختصاص دهند؛ در این میان ترکیه از جمله کشورهایی است که می‌کوشد با برنامه‌ریزی مناسب در افق 2023 میلادی، درآمدهای پایداری از گردشگری را در منطقه کسب کند. 

به نقل از وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه در چهار ماه نخست امسال با ورود نزدیک به 6 میلیون گردشگر،‌ این کشور شاهد رشد 21 درصدی نسبت به سال 2010 در تعداد ورود گردشگر بود. طبق آمار منتشر شده تنها در ماه آوریل امسال 2 میلیون و 290 هزار گردشگر وارد ترکیه شده است. همچنین ترکیه در سال گذشته میلادی میزبان بیش از 28 میلیون گردشگر بود.

 پیش بینی می‌شود تابستان امسال با وجود ناآرامی‌ها در برخی کشورهای عربی منطقه مدیترانه از جمله تونس و مصر، ترکیه بتواند بخش بسیار بزرگی از توریست‌های اروپایی عازم مدیترانه را به خود جذب کند و از این جهت ضریب اشغال هتل‌های ترکیه به رکورد جدیدی در صنعت گردشگری این کشور دست یابند.

 به گزارش ایسنا،‌ ترکیه تلاش می‌کند با اتخاذ سیاست‌های مؤثر از جمله ایجاد تسهیلات در صدور ویزا برای گردشگران، پائین آوردن عوارض خروجی، بسترسازی برای استاندارد کردن قوانین حوزه گردشگری، افزایش نرخ امنیت در مناطق گردشگری، توسعه زیرساخت‌های گردشگری و جذب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی در ساخت هتل‌ها و تأسیسات این صنعت، بکارگیری راهکارهای عملی در جذب مشتری، همکاری مشترک با کشورهای اسلامی و اروپائی و نیز توسعه آموزش‌ها در حوزه گردشگری، افق روشنی را برای صنعت گردشگری در سال 2023 به تصویر بکشد.

 بنا بر اعلام شورای جذب سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری ترکیه، این کشور با جذب 24 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی تا سال 2023 ، سالانه پذیرای بیش از 71 میلیون نفر توریست خواهد بود.

 اقتصاددانان و فعالان صنعت گردشگری پیش بینی می‌کنند درآمد ترکیه در سالگرد یکصدمین سال تأسیس خود یعنی سال 2023 به بیش از  85 میلیارد دلار در سال برسد.

ترکیه که در سال‌های اخیر به طور میانگین رشدی بین 11 تا 14 درصد را در صنعت توریسم خود تجربه کرده است، می‌کوشد قانون جدید صدور ویزای گردشگری را برای گردشگران 63 کشور جهان را از امسال آغاز کند.

افزایش زمان اعتبار ویزای گردشگری ترکیه و کاهش هزینه صدور ویزا برای گردشگران در قانون جدید باعث شده کارشناسان پیش بینی کنند که این کشور آسیایی ـ اروپایی، امسال آمار 30 میلیون نفر گردشگر را به ثبت برساند.

آمارها نشان می‌دهد ترکیه و سواحل جنوبی آن از جمله شهر تاریخی و بزرگ استانبول یکی از 10 مقصد برتر گردشگران دنیاست.

دولت اسلامگرای ترکیه با اتخاذ سیاست‌های حمایتی از صنعت گردشگری و سرمایه‌گذاری در این حوزه، دستیابی به افق گردشگری 2023 را برای این کشور آسان‌تر کرده  است.

ترکیه که در رده بندی تعداد اماکن تاریخی 17 پله پائین‌تر از ایران قرار دارد، از اجرای هرگونه طرح‌های مشارکتی با دیگر کشورها در زمینه‌ گردشگری به شدت استقبال می‌کند و به رغم بحران‌های بزرگ اقتصادی حاکم بر دنیا با ارائه تعریف‌های جدیدی همچون توریسم سلامت، جذب گردشگرانی از کشورهای آمریکایی و عربی را نیز در دستور کار قرار داده است.

شهرهای آنتالیا و استانبول مهم‌ترین مقصدهای گردشگرانی است که عازم ترکیه می‌شوند. استانبول با داشتن آثار تاریخی و گردشگری همچون تنگه بسفروس، مساجد سلطان احمد، سلیمانیه، رستم پاشا، بایزید و نیز مراکز اباصوفیه،‌ برج دختر، کاخ توپ‌کاپی، موزه هنرهای اسلامی، کاخ دلما باغچه، برج یدیکوله و روملی حصار و نیز مراکز خرید گسترده و داشتن آب و هوای مدیترانه‌ای و استقرار شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاین بیش از دیگر نقاط این کشور مورد استقبال گردشگران خارجی قرار گرفته است.

وجود شرکت هواپیمائی 4 ستاره ترکیش ایرلاین با شعار «یک بلیط بخر، به هر نقطه از دنیا سفر کن» و بیش از 180 نقطه پروازی بر جذابیت گردشگری کشور ترکیه افزوده است و از طرفی دولت ترکیه می‌خواهد با احداث فرودگاه بزرگ استانبول تا سال 2023، زمینه تردد و ترانزیت سالیانه بیش از 80 میلیون نفر مسافر را فراهم کند.

وجود دریای مدیترانه و سواحل مرمره نیز بر مزیت‌های گردشگری ترکیه افزوده و امکان مسافرت ارزان قیمت دریایی را برای گردشگران ترکیه فراهم کرده است.

دولت ترکیه علاوه بر این با اجرای قانون بخشش مالیاتی (Tax Free) و نیز ارزان سازی قیمت‌ها، گردشگران خارجی را ترغیب می‌کند که کالای ساخت این کشور را به عنوان سوغات خریداری کنند تا بدین وسیله به رونق تولید نیز کمک کند. 

به نظر می‌رسد در چنین شرایطی کشور ترکیه افق روشن و طلایی و دست یافتنی برای صنعت گردشگری خود در سال 2023 و همزمان با یکصدمین سال تأسیس این کشور به تصویر بکشد تا به نخستین کشور منطقه از نظر درآمد گردشگری تبدیل شود.

 گزارش: سعید نظری ـ خبرنگار ایسنا در شیراز ـ لینک گزارش

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.