X
تبلیغات
زولا
تصاویری از سردشت

آّبشار شلماش
آبشار زیبای شلماش

آبشار شلماش از مهمترین آبشارهای است که در سطح کردستان جاری است و مورد توجه و استفاده گردشگران می باشد؛ آبشار شلماش با دره ای سرسبز و زیبا در کنار جنگل های پراکنده، در نزدیکی شهر سردشت واقع شده و یکی از شاخه های رودخانه معروف "زاب کوچک" محسوب می شود. این آبشار که در واقع از سه آبشار تشکیل شده هم اکنون به صورت منطقه ای تفریحی درآمده که همه ساله به خصوص در فصل گرما هزاران نفر از مناطق مختلف و به خصوص از شهرهای کردنشین برای دیدن آن عازم سردشت می شوند. سه آبشار به ترتیب و پشت سر هم قرار گرفته اند که اولین آنها در نزدیکی محل توقف و پارکینگ قرار گرفته است. برای دیدن دو آبشار بعدی باید مسافتی نسبتا زیاد را پایین رفته و وارد دره ای عمیق شوید. البته در حال حاضر با احداث پله و حصارهایی بالا و پایین رفتن از دره راحت تر و کم خطر تر شده است.در فصل بهار این آبشار پر آبترین روزهای خود را می گذراند، گرچه آب و هوای منطقه تا اواسط اردیبهشت هم سرد است ولی خرداد ماه احتمالا می تواند فصل مناسبی برای سفر به این منطقه باشد. مسیر سردشت به آبشار شلماش مسیر زیبا و پر درختی است. جاده مذکور آسفالت و مناسب بوده و در مدت کوتاهی کمتر از 20 دقیقه می توان به آبشار رسید. مغازه کوچکی نیز در کنار آبشار وجود دارد که می توان برخی از مواد غذاییو اقلام مورد نیاز را از آن تهیه نمود.

کانی گراوان - از عجایب طبیعت
این کانی (چشمه ) که در نزیکی شهر ربط از توابع شهرستان سردشت واقع در 15 کیلومتری جاده سردشت - مهاباد قرار دارد ، نمونه ای کامل از عجایب طبیعی است ، کوهی طلایی که در طی سالها بر اثر بخار آب و باقی ماندن رسوبات این چشمه ساخته شده در تمامی دنیا بی نظیر است ، فقط با دیدن این منظره از نزدیک می توانید زیبایی آن را درک کنید.


منطقه بیوران
روستای بیوران در9 کیلومتریشرق شهرستان سردشت روستای سرسبز و خوش آب و هوایی به نام “بیوران” است که سرچشمه معروفی دارد. آب این سرچشمه در وسط تابستان آنقدر سرد است که کمتر کسی می تواند دست هایش را به مدت یک دقیقه در آن نگه دارد..
جنگلهای انبوه در دل کوههای سر به فلک کشیده ، دشتهای وسیع با فضایی غیر قابل وصف ، باغات سیب و انگور و گلابیهای وحشی که این منطقه در جهانتنها جایی است در دنیا که دارای این میوه می باشدو مردم خونگرم و مهمان نواز بیوران تنها بخشیبیوران را به منطقه ای گردشگری برای مردم سردشت و سایر علاقه مندان از تمامی نقاط به خصوص کردستان کرده است
اگر تمام تعطیلات خود را صرف دیدن اینزیباییهای این منطقه کنید باز هم زیبایی های آن را نمی توانید کامل ببینید.

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.